وب سایت آکادمی صرافی ارز دیجیتال گلکسی پی جی راه اندازی شد...
۰۲۱۹۱۰۳۱۸۹۳

تفاوت ارز فیات و کریپتو

آیا شما نیز می خواهید در بازار ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنید؟ برای وارد شدن به بازار ارز دیجیتال لازم است در ابتدا با مفاهیم پایه آشنا شوید.این تفاوت یکی از موضوعاتی است که هر تریدر و سرمایه گذار می بایست اطلاعات کافی از آن داشته باشد. ارز فیات و کریپتو تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند. در این مقاله قصد بررسی تفاوت ارز فیات و کریپتو را داریم. با مطالعه این متن خواهید توانست به تفاوت ارز دیجیتال با پول فیات دست یابید. بنابراین پیشنهاد می شود این متن را تا انتها مطالعه کنید تا اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید. در ادامه ۵ تا از تفاوت های مهم و اصلی پول فیات و رمز ارز را بخوانید.

تعریف ارز فیات و کریپتو

قبل از توضیح تفاوت ارز فیات و کریپتو، بهتر است در ابتدا مفهوم هر یک از این موضوعات را بدانید. ارز فیات چیست؟ارز فیات در واقع به به اسکناس های موجود در هر کشوری گفته می شود که برخلاف ارز های دیجیتال از شکل فیزیکی برخوردار هستند. ارز فیات هر کشور توسط توسط بانک ان کشور چاپ می شود که واحد های آن در کشور های مختلف، متفاوت از یکدیگر می باشند. حال که مفهوم ارز فیات را دانسته اید، وقت آن است که به مفهوم کریپتو بپردازیم. کریپتو یا کریپتوکارنسی یک ارز دیجیتال است که در واقع وجود خارجی ندارد. امنیت این ارز دیجیتال توسط رمزنگاری حفظ می شود که جعل و خارج کردن آن را غیر ممکن می سازد.

۱٫تمرکز زدایی- تفاوت ارز فیات و کریپتو

اصلی ترین و مهم ترین تفاوت پول فیات و رمز ارز در این است که رمز ارز ها به هیچ عنوان توسط نهاد های دولتی و مرکزی مدیریت نمی شوند. به عبارت دیگر میتوان گفت هیچ نهاد دولتی مالک کریپتو نیست و نمی تواند بر آن ناظر باشد. تراکنش های انجام گرفته توسط کریپتوکارنسی به واسطه شبکه ای جهانی اعتبار سنجی و تایید می شوند.

۲٫قابلیت معامله بدون واسطه

دومین تفاوت ارز فیات و کریپتو معامله آن بدون هیچ واسطه ای است. همان طور که اشاره شد ارز های دیجیتال به نهاد های دولتی وابسته نیست. بنابراین ارزش قیمتی ارزهای دیجیتال تحث تاثیر نهاد های دولتی قرار نمیگیرد. از سوی دیگر تمامی تراکنش ها بدون واسطه انجام گرفته و معاملات به طور مستقیم بین دو طرف انجام میشود.

۳٫داشتن ماهیت مجازی تفاوت ارز فیات و کریپتو

یکی دیگر از تفاوت ارز فیات و کریپتو این است که کریپتو هیچ گونه وجود فیزیکی ندارد. رمز آرزوها برخلاف ارز فیات که از لحاظ فیزیکی وجود دارند، یک فرم مجازی از ارز می باشند. از این رو کنترل، انجام معاملات و سایر موارد فقط توسط صاحبان واقعی آن ها امکان پذیر است.

تفاوت ارز فیات و کریپتو

۴٫امنیت و سطح حریم خصوصی

امنیت کدام یک بالا است، ارز دیجیتال یا ارز فیات؟ رمز ارز ها غیر قابل دستبرد هستند و از امنیت بالایی برخوردار هستند. تمامی رمز ارز ها در بستری به نام بلاک چین ایجاد می شوند. بلاک چین تمامی تراکنش های رمز ارز ها را ثبت کرده و حفظ می کند. این اطلاعات ثبت شده در بلاک چین به هیچ وجه قابل تغییر نیستند. برخلاف کریپتوکارنسی ها، ارز فیات با توجه به شرایط مختلف قابل دستبرد و تغییر می باشد. از سوی دیگر کریپتوکارنسی از سطوح بالای حریم خصوصی برخوردار است. در این نوع دارایی ها نیازی به ثبت نام و دریافت تاییدیه به وسیله احراز هویت دولتی نمی باشد. بلکه معاملات ارز های دیجیتال از طریق دو کلید خصوص و عمومی اماکن پذیر است.

۵٫شفافیت در تراکنش ها

آخرین مورد از تفاوت ارز فیات و کریپتو که بررسی خواهیم کرد، نحوه بررسی تراکنش های انجام گرفته است. تراکنش ها در کریپتو به طور شفاف قابل پیگیری هستند. یعنی شما می توانید تراکنش های انجام شده در بلاک چین را تا منبع اصلی دنبال کنید. تمامی تراکنش ها در بلاک چین شفاف بوده و در هر زمان و مکانی توسط هر شخصی قابل رویت است. در صورتی که پیگیری ارزهای فیات به شفافیت رمز ارزها امکان پذیر نیست.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.